Od 1 stycznia 2026 r. obowiązują nowe zasady wnoszenia pism do urzędu drogą elektroniczną, wynikające z przepisów ustawy o doręczeniach elektronicznych.
Od tej daty pisma przesyłane przez osoby fizyczne oraz podmioty niepubliczne za pośrednictwem platformy ePUAP mogą zostać uznane za niewywołujące skutków prawnych równoważnych z usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego i mogą zostać uznane za wniesione nieskutecznie, czy prawnie niewiążące. Podanie w takim przypadku może zostać pozostawione bez rozpatrzenia.
W celu zachowania skuteczności prawnej korespondencji elektronicznej, od 1 stycznia 2026 r. należy korzystać z adresu do doręczeń elektronicznych (ADE). Jeśli osoba nie ma takiego adresu i żeby zapewnić skuteczność doręczenia oraz otrzymać dowód otrzymania (doręczenia) – taki adres powinna założyć i przesłać pismo na adres do doręczeń elektronicznych podmiotu publicznego.
Tym samym, po dniu 31 grudnia 2025 r., w przypadku osoby nieposiadającej adresu do doręczeń elektronicznych, dokument powinien być doręczony:
Stanowisko Ministerstwa Cyfryzacji w sprawie komunikacji elektronicznej podmiotów publicznych od 01.01.2026 roku" można znaleźć tu: https://www.gov.pl/web/e-doreczenia/stanowisko-ministerstwa-cyfryzacji-w-sprawie-komunikacji-elektronicznej-podmiotow-publicznych-od-01012026-roku.