Zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1057, z późn. zm.) organ administracji publicznej może zlecić realizację zadania publicznego organizacjom pozarządowym lub podmiotom wymienionym w art. 3 ust. 3 tej ustawy po przeprowadzeniu otwartego konkursu ofert.
Zlecenie realizacji zadania publicznego następuje w formie:
- powierzenia realizacji zadania wraz z udzieleniem dotacji na sfinansowanie jego realizacji lub
- wsparcia realizacji zadania wraz z udzieleniem dotacji na dofinansowanie jego realizacji.
Tryb postępowania
- Konkurs ofert ogłasza Zarząd Powiatu.
- Termin do składania ofert nie może być krótszy niż 21 dni od dnia ukazania się ostatniego ogłoszenia.
- Konkurs ogłasza się w Biuletynie Informacji Publicznej, na internetowej stronie Powiatu oraz na tablicy ogłoszeń Starostwa Powiatowego, a w przypadku zadań realizowanych przez powiatową jednostkę organizacyjną dodatkowo na stronie tej jednostki.
- Ofertę realizacji zadania publicznego należy sporządzić według wzoru określonego w Rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań.
- Złożone oferty podlegają ocenie formalnej i merytorycznej przeprowadzonej na podstawie kryteriów oceny wskazanych w ogłoszeniu o konkursie.
- Ocena formalna prowadzona jest przez pracowników właściwego wydziału Starostwa Powiatowego lub właściwej powiatowej jednostki organizacyjnej i polega na uznaniu danego kryterium za spełnione, za niespełnione lub uznaniu, że dane kryterium nie dotyczy oferenta.
- Uznanie wszystkich kryteriów oceny formalnej za spełnione, ewentualnie uznanie, że dane kryterium nie dotyczy oferenta, umożliwia pozytywną ocenę formalną i przejście do etapu oceny merytorycznej (punktowej).
- Ocena merytoryczna prowadzona jest przez właściwe komisje konkursowe powołane uchwałą Zarządu Powiatu
- Sposób oceny kryteriów w ramach oceny merytorycznej polega na przyznaniu punktów za stopień spełnienia warunków określonych w definicji danego kryterium wg przyjętej punktacji obowiązującej dla danego kryterium.
- Z ofert podlegających ocenie merytorycznej tworzona jest lista rankingowa ułożona na podstawie ilości uzyskanych punktów w ocenie merytorycznej, według której proponowane jest finansowanie/dofinansowanie zadania – do momentu wyczerpania środków określonych w ogłoszeniu o konkursie.
- Decyzję o wyborze oferty/ofert i o udzieleniu dotacji podejmuje Zarząd Powiatu w formie uchwały, po zapoznaniu się z wynikiem oceny formalnej i merytorycznej ofert konkursowych.
- Podjęta uchwała jest podstawą do zawarcia pisemnych umów określających sposób i termin przekazania dotacji oraz jej rozliczenia.
- Wyniki konkursu publikowane są w Biuletynie Informacji Publicznej, na internetowej stronie Powiatu oraz na tablicy ogłoszeń Starostwa Powiatowego, a w przypadku zadań realizowanych przez powiatową jednostkę organizacyjną dodatkowo na stronie tej jednostki.
Organizacja pozarządowa lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie mogą również z własnej inicjatywy wystąpić z wnioskiem o realizację zadania publicznego, także takiego, które jest realizowane dotychczas w inny sposób. Wniosek zawiera w szczególności opis zadania publicznego przeznaczonego do realizacji oraz szacunkową kalkulację kosztów realizacji tego zadania. W terminie nieprzekraczającym 1 miesiąca od dnia wpłynięcia wniosku Zarząd informuje wnioskującego o podjętym rozstrzygnięciu, a w przypadku stwierdzenia celowości realizacji zadania publicznego, informuje również o trybie zlecenia zadania publicznego, o którym mowa w art. 11 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, oraz o terminie ogłoszenia konkursu.