Deklaracja dostępności
Wstęp
Starostwo Powiatowe w Tczewie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej https://bip.powiat.tczew.pl/.
Data publikacji strony internetowej: .
Data ostatniej istotnej aktualizacji: .
Status pod względem zgodności z ustawą
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
Strona BIP jest w końcowej fazie dostosowania do wymogów ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Data sporządzenia Deklaracji i metoda oceny dostępności cyfrowej
Oświadczenie sporządzono dnia:
Deklarację sporządzono na podstawie badania przeprowadzonego przez podmiot zewnętrzny: Fundacja Akademia Innowacji NOVUM ul. Dmowskiego 30B/2, 05-270 Marki
W procesie audytowania wykorzystano narzędzia:
- Narzędzia developerskie przeglądarek (Google Chrome, Mozilla Firefox)
- NVDA - czytnik ekranu
- ChromeVox- czytnik ekranu
- WAVE - walidator
- ANDI - walidator
- ARC Toolkit - walidator
- W3C Markup Validation Service - walidator kodu HTML
- Color Contrast Analyzer - analiza kontrastu
- Contrast Checker 3 - sprawdzanie dokumentów PDF
Informacje zwrotne i dane kontaktowe.
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Marcin Stolarski, starostwo@powiat.tczew.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 58 7734805. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Informacje na temat procedury
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej.
Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
W budynku Starostwa Powiatowego w Tczewie znajduje się winda. Przed budynkiem jest podjazd dla wózków inwalidzkich. Toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się na parterze. Na parkingu wyznaczono 2 miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. W pomieszczeniach Biura Obsługi Klientów i Wydziału Komunikacji, Transportu i Dróg zainstalowana jest pętla indukcyjna. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie braille'a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. W budynku znajduje się wózek rehabilitacyjny ręczny składany dla osób z niepełnosprawnością.
W celu zapewnienia dostępności architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej, w ramach projektu PFRON pn.: „Urząd bez barier – poprawa funkcjonalności i komunikacji dla osób z niepełnosprawnościami” dokonano zakupu i montażu:
- taśm samoprzylepnych do znakowania powierzchni szklanych o łącznej długości 10 mb.
- taśm antypoślizgowych w kolorze żółtym o łącznej długości 82 mb. na schodach wewnętrznych (na podstopnice i nadstop)
- tabliczek informujących w formie wizualnej i dotykowej (w alfabecie Braillˈa) w liczbie 97 szt. Tabliczki zostały zamontowane na drzwiach do pomieszczeń.
- ścieżek prowadzących o łącznej długości 97 mb.
- pól uwagi w liczbie 117 szt.
- nakładek na schody zewnętrzne w kolorze żółtym w liczbie 2 szt. o łącznej długości 8 mb.
Aplikacje mobilne
Informujemy, że udostępniamy usługę tłumacza języka migowego on-line
Podstawa prawna
Rozporządzenie Rady Ministrów z 9 listopada 2017 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych Dz. U. z 2017 r. poz. 2247
Ustawa z 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych Dz.U. z 2019 r. poz. 848