REZOLUCJA
Rady Powiatu Tczewskiego
z dnia 31 stycznia 2023 roku
Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz.U. z 2022 r. poz. 1526) oraz § 8 ust. 2 Statutu Powiatu Tczewskiego (Dz. Urz. Woj. Pom. z 2018 r. poz. 4071 i 4660)
ogłasza się
rok 2023 „ROKIEM MŁODZIEŻY W POWIECIE TCZEWSKIM”
Uzasadnienie
Istotnym zadaniem każdego samorządu jest wspieranie zaangażowania społecznego i obywatelskiego młodego pokolenia. Dwa lata pandemii COVID-19, występująca coraz częściej depresja młodych osób oraz niepokój związany z wojną w Ukrainie, powodują nawarstwienie problemów, z którymi zmaga się młodzież. Potrzeba podjęcia działań na rzecz zapobiegania problemom i wspierania rozwoju młodego pokolenia. Ogłoszenie roku 2023 Rokiem Młodzieży w Powiecie Tczewskim byłoby zwróceniem większej uwagi na sprawy młodych w naszym regionie oraz zachętą dla młodzieży do angażowania się w różnorodne inicjatywy.
Znaczenie wspierania młodzieży w ostatnich latach mocno zostało wyakcentowane przez polski rząd i Unię Europejską. We wrześniu 2020 roku powołany został Pełnomocnik Rządu do spraw Polityki Młodzieżowej. W 2021 roku pod kierunkiem Pełnomocnika przeprowadzone zostały ogólnopolskie konsultacje publiczne, których celem było partycypacyjne wypracowanie założeń Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia. Wzięło w nich udział ok. 30 tys. młodych ludzi ze wszystkich regionów kraju. W wyniku konsultacji oraz szeregu spotkań opracowana została diagnoza potrzeb i problemów dotyczących młodzieży, a następnie opracowany został program aktywizacji obywatelskiej młodego pokolenia. Utworzony został Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033 mający na celu wsparcie działań służących aktywizacji społecznej młodzieży oraz zwiększeniu jej zaangażowania w życie publiczne.
W 2021 roku znowelizowane zostały ustawy o samorządzie gminnym, o samorządzie powiatowym, o samorządzie województwa oraz ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Zmiany wprowadziły prawne ramy funkcjonowania młodzieżowych rad i sejmików na poziomie powiatów i województw oraz dotyczyły dotychczas istniejących przepisów o młodzieżowych radach gmin.
W lipcu 2022 roku decyzję o utworzeniu Młodzieżowego Sejmiku podjęli radni Województwa Pomorskiego. Młodzieżowy Sejmik jest reprezentacją młodzieży zamieszkałej na terenie województwa pomorskiego. W skład Młodzieżowego Sejmiku wchodzi 33 radnych. Decyzją Parlamentu Europejskiego rok 2022 ustanowiono Europejskim Rokiem Młodzieży, aby zwrócić uwagę na rolę, jaką odgrywa europejska młodzież w budowaniu lepszej przyszłości – bardziej ekologicznej, sprzyjającej włączeniu społecznemu i cyfrowemu. W ramach Europejskiego Roku Młodzieży organizowane są m.in. spotkania, konferencje, kampanie promocyjne.
Wspomniane wyżej działania rządu RP, Unii Europejskiej oraz samorządu Województwa Pomorskiego, pokazują, że sprawy młodzieży są bardzo istotne, zarówno w wymiarze krajowym jak i europejskim. W tym kontekście warto, aby samorząd Powiatu Tczewskiego podjął własne działania na rzecz młodzieży.
W Roku Młodzieży w Powiecie Tczewskim mogłyby być realizowane takie działania jak: spotkania młodych, eventy organizowane przy ich zaangażowaniu; działania w sieci promujące inicjatywy młodzieżowe; debaty młodzieży z przedstawicielami władz różnych szczebli oraz inne przedsięwzięcia.
Rezultatem Roku Młodzieży w Powiecie Tczewskim będzie rozwój edukacji obywatelskiej, przygotowanie młodzieży do funkcjonowania w demokratycznym społeczeństwie oraz lepsza pomoc w rozwiązywaniu problemów młodego pokolenia.
opracował:
Piotr Łaga